Radim Měsíc, Michaela Gurňáková, Gabriela Dvořáková

kino 02O letním kině v Olomouci se starým promítačem na pozadí jeho dětského snu

V Olomouci to pořád ještě není úplná výjimka – jdete docela dlouho podél nějaké zdi a vůbec netušíte, co je za ní. Nejčastěji jde o stávající nebo bývalý vojenský objekt.

I letní kino bylo v Olomouci situováno do původně vojenského objektu – slavného Locatelliho bastionu, který představuje unikátně dochovanou památku z doby tereziánské pevnosti, jíž se Olomouc stala v polovině 18. století. Když projdete zrezivělou brankou pod vzrostlé kaštany, máte pocit, že se zastavil čas.

Ve skutečnosti však právě obrovský rozvoj technologií, domácího kina, možnosti stáhnout si oblíbený film do mobilu znamenal pro tradiční repertoár letního kina ránu, z níž se areál ani provozovatelé nevzpamatovali.

Locatelliho bastion
Tři studenti Katedry divadelních a filmových (dříve i mediálních) studií nakoukli v roce 2014 za onu bránu a vyzpovídali posledního správce a promítače. A protože jsou to studenti kreativní, vložili do příběhu starého kina to, co do něj ve skutečnosti patří – staré dobré filmy. Nebude těžké odhalit, které to jsou.

p.s. Dobrá zpráva nakonec – současný provozovatel hospůdky Kino Hoblina se snaží prostor oživit nejen komunitními výstavami, koncerty, bazary a literárními večery, ale plánuje také znovuoživit promítání v areálu letního kina.

 

 

 

Zdroj fotografií:

http://perlamoravy.blogspot.cz/2013/09/locatelliho-bastion-letni-kino.html

http://kinohoblina.cz/