Silvie Čechová, studentka televizní a rozhlasové dramaturgie a scenáristiky JAMU Brno, připravila pro Radio Wave dokument o svém setkání s člověkem o mnoho generací starším – s panem Koláčkem. Jako brigádnice v cukrárně si ho oblíbila jako sympatického staršího pána s pravidelnou objednávkou kávy a zákusku.

 

Když zjistí, že je pevně přesvědčeným komunistou, zajímá se o něj jako osoba, která s komunistickým režimem nemá vlastní zkušenosti a ráda by porozuměla způsobu uvažování ideologa minulé doby. Tvrdě narazí.

Dokument je zajímavou ukázkou střetu nejmladší generace a pomalu vymírajících příslušníků dříve jediné vládnoucí strany. Čechová nevyniká žádnou zvláštní znalostí problematiky, jen se empaticky snaží sledovat způsob myšlení a komunikace pana Koláčka, a to i v okruhu jeho nejbližších příbuzných.

Je příznačné, že dramaturgii dokumentu nabídla debutantce Brit Jensen, dánská dramaturgyně, která v Českém rozhlase a v českém prostoru obecně nejdůsledněji sleduje, jak se Češi všech generací vyrovnávají s mentálním a ideologickým dědictvím komunismu.

Podcast o tomto dokumentu natočily studentky bakalářského studia televizní a rozhlasové specializace na Katedře divadelních a filmových studií filozofické fakulty Univerzity Palackého Olomouc v rámci rozhlasového praktika. Poslechněte si!