Dolní náměstí, Olomouc

Dolní náměstí, Olomouc

 

  Jana Zbořilová, Agáta Kalvachová

  Jsme dvě studentky olomoucké Katedry divadelních a filmových studií. Nabízíme zpětnou vazbu na seminární práci z oborového rozhlasového praktika. Z nabízených témat se nám líbila Studentská Olomouc a natočily jsme dokument o nynější studentce Sáře a bývalém studentovi Vlastovi z Olomouce. Srovnávaly jsme rok 1982 s dnešní dobou a výsledek byl někdy překvapující.

 

První nahrávání se Sárou proběhlo hladce. Celý rozhovor jsme natočily v jedné nahrávce (jedno spuštění Edirolu). Poté, jsme však zjistily, že je lepší si otázky správně naformulovat, požádat účinkujícího, aby začal slovem, nebo větou, kterou jsme potřebovaly, a ne natáčet jen po tematických okruzích. Každý okruh měl nakonec několik otázek a byl nahrán každý v samostatné stopě.

Při nahrávání s bývalým studentem jsme opět téměř vše natočily na jeden zátah a pak měly mnoho práce se stříháním. Největší problémem bylo dělit větu v půlce, když první část byla perfektní, druhá se nehodila, ale při tom na sebe tak navazovaly, že střih nakonec vypadal dost uměle. Bohužel na nahrávání s Vlastimilem jsme měly pouze jeden termín a tak jsme se s materiálem pokusily provést to nejlepší, co se dalo.

Autorské komentáře jsme také točily na Edirol. Dávaly jsme si pozor, abychom ho měly v přiměřené vzdálenosti od úst, kontrolovaly jsme hlasitost a přefuky, které byly slyšet. Ovšem každá máme jinak výrazný hlas, tak jsme ještě musely hlasitost regulovat v programu, ve kterém jsme celý projekt stříhaly a tvořily.

Nejprve jsme zkoušely stříhat v Sound Forge. SF je dobrý pro úpravu mluveného slova, ale co se týče mixování hudby a více hlasových stop, vyhovoval nám spíše Sony Vegas. Sony Vegas je luxusní program pro střih videa a zvuku. Je úžasně přehledný a jednoduchý. Je však dobré, když vás v něm někdo naučí dělat.

Obě jsme střih zvuku nikdy před tím nedělaly, ale po proškolení a zkoušení si práci v programu, to šlo téměř samo. Je dobré znát zkratky, vkládání stop, ovládání zvuku a další věci. V programu jsme nastříhaly vše, co jsme měly. Natočený dokument, autorské vstupy i hudbu. Důležitá věc je, že jsme program měly ve vlastním počítači a byly tak nezávislé na programech, které jsou ve škole pouze na dvou počítačích. Střih zvuku však není krátkodobá záležitost. Raději jsme nepočítaly, kolik hodin jsme střihem strávily a kolikrát jsme z toho šílely. Na počátku nám střih 35 vteřin zabral asi 60 minut, ale praxí jsme začaly zrychlovat a během práce objevovaly, co nám program skrývá za nová a nová překvapení.

Seminář nám byl prospěšný hlavně po praktické stránce. Práce nás taky moc bavila a už se těšíme na další semestr Oborového rozhlasového praktika.

 

zdroj fotografie: http://spqo.cz/content/dolni-namesti-okoli