Autor: Laura Šarochová

 

Přijít s něčím novým, neotřelým, s něčím, co nemá jistý pozitivní nebo alespoň neutrální výsledek, chce vždycky pořádnou dávku odvahy a tu my jsme měly a měla ji především Alenka Lančová. Přišla s představou neformálního setkání rozhlasových tvůrců a nadšených návštěvníků festivalu Prix Bohemia Radio. Navrhla program, který měl posluchačům rozhlasu, studentům a vlastně každému, kdo bude mít odvahu přijít a zapojit se, nabídnout možnost setkat se face to face s lidmi, jejichž práci jsme doteď znali jen ear to ear.

Snad právě tento fakt se stal zdrojem počáteční nedůvěry, strachu a snad i malého opovržení ze strany organizátorů. Přesto se nevzdala a připravila platformu pro netradiční rozhovory mezi lidmi, kteří se v tu chvíli už nedělili na VELKÉ TVŮRCE a MALÉ NÁVŠTEVNÍKY, ale na ty, kteří jsou v něčem dobří a něco umí, a na ty, kteří to poznají a ocení. A chtějí se o tom dozvědět více. A chtějí se s těmito lidmi setkat a na něco se jich zeptat. Třeba jenom na to, jak se zrovna mají.

Rozhovory byly velmi soustředěné

Nervozita, která organizátorku do poslední chvíle svírala, se ale rychle přeměnila v nadšení a euforii, když poprvé zazněl signál a jedenáct dvojic se pustilo do živého rozhovoru o všem, na co si jen vzpomenete. Tři minuty na každý jeden rozhovor, to není mnoho, řeknete si, ale bylo to přesně tolik, aby se jeden druhému představil, jeden se zeptal a druhý odpověděl a oba se rozloučili.

Snad v rámci celého festivalu nebyla součást programu, která by byla do takové míry medializovaná a která by vzbuzovala tolik zájmu, očekávání a zároveň obav, zda se vše povede, jak má. Dva kameramani, dva fotografové a nespočet lidí s diktafonem, kteří nadšeně přecházeli od jednoho stolku k druhému a zaznamenávali otázky a odpovědi jednotlivých účastníků. Taková byla nakonec realita celého Radio Speed Datingu.

Bezprostřední reakce, množství získaného materiálu i fakt, že se o události mluvilo ještě celý následující den, jsou podle mě jasným důkazem toho, že nápad, kterému se zprvu nedostává ze strany hlavních organizátorů velkého porozumění a docenění, se může stát jednou z ústředních značek festivalu a jeho realizace může spustit další příliv nápadů, jak tento relativně malý projekt rozšířit a dát tak ještě větší prostor tvůrcům na odpovědi a příchozím na otázky a opačně.