Prix Bohemia Radio je mezinárodní festival auditivní tvorby pořádaný Českým rozhlasem ve spolupráci s Univerzitou Palackého. Již několikátým rokem se koná v Olomouci, v prostorách Uměleckého centra UP – Konviktu. Během jediného týdne, kdy se olomoucký Konvikt hemží rozhlasovými nadšenci, si mohou návštěvníci vybrat to nejlepší v rámci čtyř tvůrčích kategorií – reportáže, dokumentu, dramatu a multimédií. Každý z dnů je věnován soutěžním kategoriím, tedy jednomu z audio formátů, z kterých odborná a studentská porota vybírá ta nejlepší díla. Festival netvoří pouze soutěžní kategorie, nabízí i mnoho dalšího. V rámci doprovodného programu čekají na účastníky koncerty, divadelní představení, přednášky a workshopy se zajímavými hosty nebo debaty o dění v rozhlasovém světě i ve společnosti.

Prix Bohemia Radio disponuje mimo oficiální program i studentským doprovodným programem, na kterém participují studenti olomoucké Katedry divadelních a filmových studií . V rámci výuky studentský tým dává dohromady nápady a koncepty, které později s podporou Českého rozhlasu realizuje. Hlavním místem dění doprovodného programu je Atrium v přízemí Konviktu. V těchto prostorách, kde zároveň návštěvníci mohou relaxovat, setkávat se, či se občerstvit něčím z nabídky sousedícího bistra Konvikt, se odehrává většina studenty připravených aktivit. Těmi jsou například párty ve stylu silent disco, kde každý návštěvník dostane sluchátka a přepíná si na nich mezi dvěma DJs, kteří hrají souběžně, konvikt kvíz, kde se za hojné účasti soutěžilo převážně v popkulturních tématech, debaty s rozhlasovými tvůrci, projekce filmů či divadelní improvizace.

 

Studenti Katedry touto cestou získávají možnost vyzkoušet si v praxi jaké to je připravovat festival a pochytí zde základy programového managementu i festivalové produkce. Zjistí, jaké to je komunikovat s hosty, pohybovat se v rámci rozpočtu a pracovat v kolektivu. Zároveň však Prix Bohemia Radio zůstává komorním festivalem, kde není problém s kýmkoliv navázat kontakt, názorově se konfrontovat či sdílet zkušenosti.

 

Autorem fotografií z průběhu festivalu je Khalil Baalbaki.