V posledním díle seriálu o rozhlasové detektivce bude představena jedna z nejzajímavějších inscenací tohoto žánru v posledních letech – šestidílný seriál Nemesis, jenž pro Český rozhlas podle románu spisovatele Jo Nesbøa v roce 2013 adaptoval Vít Vencl společně s režisérem Alešem Vrzákem.

10. díl

Seriál se pokusil přenést složitou a několikavrstevnatou zápletku příběhu, která se točí kolem loupežného přepadení banky končícího smrtí. Detektiv Harry Hole se však během vyšetřování musí potýkat i se záhadnou smrtí své bývalé milenky, s níž má možná dokonce něco společného. Ve vyprávění jsou užívány spíše krátké scény, které reflektují časté změny prostředí a které zároveň udržují posluchačovu pozornost. V příběhu vynikají postavy vyšetřovatelů – houževnatého, ale poněkud mrzoutského Harryho v podání Igora Bareše a mladé nadané Beáty s hlasem Magdalény Borové. Výrazný je také herec Norbert Lichý v roli psychologa a Harryho kamaráda Auneho, jenž zároveň pomáhá posunovat děj a zprostředkovat některé detailní informace posluchači.

Cílem režiséra bylo zasadit příběh co nejvíce do reálných kulis, k čemuž bylo často využíváno natáčení v exteriérech – v přírodě i v pražských ulicích. Ve zvukové stránce díla také výrazně působí úvodní sekvence, která má posluchači připomenout hlavní zápletku děje – bankovní přepadení. Zároveň tato hudební kompozice slouží ke vtažení do atmosféry příběhu a u navazujících dílů evokuje emoce vyvolané předchozím poslechem. Na velmi malé ploše zde hudební skladatel Marko Ivanovič dokázal zrovnoprávnit využití zvuku a slova při vyprávění děje příběhu.

Díky složitosti zápletky a množství postav vyžaduje Nemesis plnou pozornost posluchače, který je však odměněn napínavým a poutavým dějem, překvapivým rozuzlením a výbornými hereckými výkony. Doufejme také, že nejde o poslední pokus Českého rozhlasu o adaptaci severské detektivky.

 

 

Zuzana Řezníčková, doktorandka na Katedře divadelních a filmových studií