Autor: Tomáš Bojda
Dlouhodobé oblibě díla Eduarda Basse bezpochyby přispěla četná ztvárnění napříč uměleckými médii. Četba Klapzubovy jedenáctky je ve virtuózním podání Karla Högera dodnes lahůdkou zlatého fondu rozhlasového vysílání, televizní seriál Cirkus Humberto by mohl zpětně naplňovat obsah dnes nadužívaného pojmu „kultovní“. Trochu ve stínu obou zmíněných nejznámějších Bassových děl stojí Lidé z maringotek, prozaická sbírka deseti krátkých povídek spojujících lákavé prostředí cirkusových manéži, klaunů a kouzel.
Také Lidi z maringotek diváci znají z filmového plátna, v roce 1966 se v režii Martina Friče objevili Jozef Króner, Emília Vášáryová, Jan Tříska či Dana Medřická. Rozhlasové zpracování z roku 1978 připravila Dagmar Hubená ve formě trojdílné četby tří různých povídek Bassových textů. Specifiku půlhodinových dílů vytváří interpretační jedinečnost podání tři různých protagonistů – Čestmíra Řandy, Miloše Kopeckého a Václava Vosky.

Čestmír Řanda

Miloš Kopecký

Václav Voska
Úmysl obsadit do každého dílu jiného špičkového herce a ponechat kompletní zvukový obraz na jeho výkonu by lépe obstál snad v pevnějším režijním vedení, snad v lineárnějším propojení jednotlivých částí. Takto, rozděleno navíc na jednotlivé epizody, působí Lormanovy Maringotky spíše roztříštěným dojmem záblesků bez pevného oblouku. Interpretační kvalitu udržují především herecké výkony všech tří zúčastněných tvůrců.